AlbKosova Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ç'është ekonomia ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mother of events
Admin
mother of events


Numri i postimeve : 29
Join date : 14/02/2009
Age : 29
Location : n'mars

Ç'është ekonomia ? Empty
MesazhTitulli: Ç'është ekonomia ?   Ç'është ekonomia ? EmptyFri Feb 20, 2009 5:28 pm

Ç’ËSHTË EKONOMIA
Mesimi I ekonomisë si disiplinë e veqante ka filluar para me se dy shekujve.Ekonomisti Adam Smith e ka publikuar librin e vet nga lemi e ekonomisë në vitin 1776 me titull ‘’THE WEALTH OF NATIONS’’ ( Pasuria e popullit).Ai në kete libër analizon mënyrat se si vepron tregu, flet për organizimin e jetës ekonomike dhe metodat përmes së cilave do te realizohej një zhvillim I hovshëm ekonomik .
Lënda e ekonomisë përfshinë një spektër mjaft të gjërë qeshtjesh .Ajo aspiron të marrë përgjigjen në pyetjet : çfarë të prodhohet , sit ë prodhohet dhe për kë të prodhohet ?Pyetje këto që paraqesin fundamentin e ekonomisë së një vëndi. Ekonomia përcjell dhe studion ecuritë e ofertës dhe të kërkeses së individëve , të firmave dhe të ekonomisë ne nivel të vendit.
Ekonomia po ashtu trajton lëvizjet e çmimeve , të prodhimit , të punësimit dhe të papunësise ,të qarkullimit te brendshëm dhe të jashtem te mallrave . Ekonomia trajton mjetet financiare , bankat , kapitalin dhe pasurinë.Këto fushëveprimtari të ekonomisë mund të permblidhen ne një definicion te përbashkët : Ekonomia është disiplinë shkencore e cila studion dukuritë se si shoqëria I shfrytëzon dhe I shpërndan burimet te vet ate kufizuara me qëllim të prodhimit të produkteve dhe shpërndarjes së tyre ndërmjet konsumatorëve të ndryshëm. Ekonomia pra merret me mënyrën e përdorimit të burimeve material për të plotësuar nevojat e njerëzve.
E tëre problematika e ekonomisë ndërlidhet me pamjaftueshmërinë e burimeve , në njëren anë dhe me kërkesat dhe nevojat e pakufizuara të individëve dhe të ekonomisë në anen tjetër.Prandaj ekonomia jep përgjigje në mënyrat e të shfrytëzimit dhe shpërndarjes së burimeve të pamjaftueshme për te plotesuar kërkesat të cilat I tejkalojnë madhësitë e këtyrë burimeve.ndërlidhur me këtë përmes ekonomisë mësojme të zgjidhim një mori problemesh që kanë të bëjnë me mundesintë alternative për të plotësuar nevojat prodhuese apo personale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ç'është ekonomia ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Te mësojmë me shume :: Ekonomi-
Kërce tek: