AlbKosova Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 RRYMA ELEKTRIKE, LIGJI I OMIT PER NJE PJESE TE QARKUT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ergys
Admin
ergys

Numri i postimeve : 91
Join date : 11/02/2009
Age : 30
Location : ne zemren e fjolles

RRYMA ELEKTRIKE, LIGJI I OMIT PER NJE PJESE TE QARKUT Empty
MesazhTitulli: RRYMA ELEKTRIKE, LIGJI I OMIT PER NJE PJESE TE QARKUT   RRYMA ELEKTRIKE, LIGJI I OMIT PER NJE PJESE TE QARKUT EmptySun Feb 15, 2009 4:31 am

R=rezistence elektrike, I=intensiteti matet me A. I=XA/Np*Ns matet me ampermates. Tensioni me I madh ne ato pjese te qarkut ku e njejta rryme cliron me shume nxehtesi ose kryen me shume pune. Tensioni=U si I. Matet me voltmeter. R=U/I PRA I om(Ω)= I volt/ I amper -- 1Ω=V/A. I=U/R U=IR. Rezistenca elektrike varet nga gjatesia, diametric dhe lloji I percjellesit. Sa me I gjate as me I forte, kurse me trashesine e kunderta. Per kete sherben reostati. Ne lidhje seri I= I1=I2. R=U1+U2/I=R1+R2 R=R1+R2 U=U1+U2. Ne lidhje parallel I=I1+I2 U1=U2 U/R=U1/R1+U2/U1. ENERGJIA ELEKTRIKE—energji termike, dritore, levizjes. E=UIt 1J=1V*1A*1s. P=E/t P=UI 1W=1A*1V. energjia e rrymes elektrike—Q—A
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albkosova.tk/
 
RRYMA ELEKTRIKE, LIGJI I OMIT PER NJE PJESE TE QARKUT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Te mësojmë me shume :: Fizikë & Kimi-
Kërce tek: