AlbKosova Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 FIZIKA TE PERGJITHSHMET E SAJ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ergys
Admin
ergys

Numri i postimeve : 91
Join date : 11/02/2009
Age : 30
Location : ne zemren e fjolles

FIZIKA TE PERGJITHSHMET E SAJ Empty
MesazhTitulli: FIZIKA TE PERGJITHSHMET E SAJ   FIZIKA TE PERGJITHSHMET E SAJ EmptySun Feb 15, 2009 4:27 am

FIZIKE LLOJET E LEVIZJEVE DHE SHPEJTESIA E NXITIMI. Ne kemi levizje te njetrajtshme, dhe te ndryshuar( te ngadalesuar e te shpejtuar).V=l/t a= v-v0 / t – t0 l= Vot+ at²/ 2 RENIA E LIRE, NXITIMI I RENIES SE LIREh=gt²/2 + v0t v=gt t=Vo/g nxitimi i renies se lire eshte g.Ligjet e Njutonit dhe inerciaLigji i pare eshte ai i inercise:Cdo trup ruan gjendjen e tij te njetrajtshme ose te prehjes per aq kohe sa mbi te nuk veprojne trupa te tjere. Inerci me te madhe kane trupat me te rende.Ligji i dyte:Nxitimi eshte aq i madh sa me e madhe eshte forca qe vepron mbi te dge sa me e vogel masa e tij.a= F/mLigji i trete:Veprimi dhe bashkeveprimi ekzistojne gjithmone se bashku. Ato jane te barabarte me vlere por me kahe te kunderta.PESHA E TRUPAVEG=mg G=N=PNATYRA ATOMIKE E LENDESMolekula ndahet ne atome, dhe atomi ne eletrone-(qe vertiten rreth berthames), protone+ dhe neurone(berthama). Ngarkesa e tyre shenohet me q=. q=0 kur atomi eshte I pangacmuar ose elktroasnjeanese. Berthama nuk ndahet por vetem e dhe me largimin ose “kapjen” e eletroneve formohen jonet(+ose-). Lendet si tretesirat dhe metalet, te cilat kane thermija te lira te ngarkuara(e,jone+,jone-) jane percjellese te elektricitetit. Shufra e ebanitit ngarkohet – kur ferkohet me copen e leshte. Shufra e qelqit ngarkohet+ kur ferkohet me cope te mendafshe.Metalet elektrizohen me ndikim.Rryma elektrike ne percjellesit metalik quhet levizja e drejtuar e eletroneve te lira. Ne tretesirat elektrolite, ne prani te fushes elektrike kalon rryme elektrike, e cila eshte levizja e drejtuar e joneve+ dhe joneve-. Katoda(-)—jonet + Anoda(+)—jonet-.tretesire elektrolite quajme tretesirat ujore te kripave,bazave dhe scideve. Elektronet levizin ne anen e kundert te rrymes elektrike. Rryma elektrike ne gaze eshte levizja e drejtuar e thermijave te ngarkuara te lira(e,jone+ dhe jone-). Rrufeja eshte perplasia e dy reve me shenja te njejta. Procesi I shkeputjes se elektroneve nga filamenti I nxehte, quhet emission termoelktronik. Nese nuk nxehet filamenti nuk ka emission termoelekronik. Fusha elektrike me magnetike vepron mbi elektronet. DENDESIA MASA ELASTICITETIEnergjia e levizjes dhe e bashkeveprimit e nje trupi quhet energjia termike e tij. Perqendrimi(n) = nr. kokrrav(N)/ vellimin(V). Masa e njesise se vellimit te nje lende e quajme dendesi te asaj lende. Sa me I madh n aq me I madh dendesia. Forca shtypese(F)=Forcen e rendeses(G). shtypja= F/S=P. 1Pa=1N/m2. shtypja ne gaze rritet ne menyre perpjestimore kur rritet perqendrimi dhe temp e tij. Shtypja atmosferike =760mm=100 000Pa. Matet me barometer me zhive. Shtypja e ushtruar ne leng tejcohet kudo brenda tij sipas te gjithave drejtimeve me te njejten madhesi=shtypje hidrostatike. Eshte njelloj edhe per gazet. P=d*h*g. h=thellesi g=10N/kg. Fa= V*d*g. Te gjitha objektet qe na rrethojne quhen trupa. Ato perbehen nga lenda. Jane te lenget, gazte dhe ngurte. Te gjitha lendet perbehen nga therrmija te vogla. Pra kane ndertim thermijor. Therrmija me e vogel e lendes qe ruan vetite e saj quhet molekule. V=a*a*c. trupat kane veti te rendojne, dhe aq me shume te rendojne aq me e madhe eshte masa e tij. Per te shprehur vetine e rendeses perdorim masen. Masa eshte e barabarte me masen e tjeseve te lendes. – kg. Lengjet nuk e ruajne formen por vetem vellimin. Merr forme e enes. Gazet nuk kane as forme as vellim. Marrin formen e enes. Trupat e ngurte kane forme dhe vellim te caktuar. Ato jane elastike, plastike dhe te thyeshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albkosova.tk/
 
FIZIKA TE PERGJITHSHMET E SAJ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Te mësojmë me shume :: Fizikë & Kimi-
Kërce tek: