AlbKosova Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Mendime filozofike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mother of events
Admin
mother of events


Numri i postimeve : 29
Join date : 14/02/2009
Age : 29
Location : n'mars

Mendime filozofike Empty
MesazhTitulli: Mendime filozofike   Mendime filozofike EmptySun Mar 01, 2009 8:46 pm

‘’Njeriu është masa e qdo gjeje;
E atyre që ekzistojnë se egzistojnë,
Kurse e atyre që nuk egzistojnë
Se nuk egzistojnë”
Protagora

‘’Vetëm njeriu ekziston.
Shkëmbi është,por nuk ekziston.
Trungu është,por nuk ekziston
M.Hajdegeri

‘’Njeriu është I dënuar të jetë I lirë’’
Zh.P.Sartri

‘’Të qenët prore është të qenët –me,
Bashkë-të qenët,d.m.th.të
Qenët me tjetrin’’
M.Hajdegeri

‘’Vetëdija është premise themelore
E të qenët tonë të vetëdijshëm
Dhe nuk mnd të shpjegohet me anë të vetvetes
Së saj sikundër që nuk mund ta kapërcejë hijen tonë’’
Karl-Eric Cimen

‘’Njeriu nuk është gjithmonë
Zot shtëpije në shtepinë e vet’’
Sigmund Frojd


Pavetëdija është një gjendje shpirtërore latent,
E cila dallon nga vetëdija vetëm
Ngase nuk ka vetëdije’’
Sigmund Frojd
‘’Njeriu I lirë dhe I urtë
nuk mendon për vdekjen,
por për jetën’’
Baruh de Spinoza

‘’Të jetosh do të thotë të vdesësh’’
Bernar Klod

‘’Qëllimi e arsyton mjetin’’
Nikolla Makiavelli

‘’Nuk do të ketë paqe në vend përderisa
Filozofët të mos qeverisin ose përderisa
Ata që qeverisin të mos bëhen filozofë’’
Platoni

‘’Të jesh vërtet I lirë do të thotë të mundesh.
Kur mund të bëjatë që dua ,atëhere ajo është liria ime.
Por unë dua në menyrë të domosdoshmeatë që dua’’
Volteri

‘’Lufta e të gjithëve kundër të gjithëve’’
Tomas Hobsi

‘’Ai që nuk mund të jetojë në
Bashkësi ose ai që nuk ka nevojë
Për askendë ,sepse është I vetëmjaftueshem,
Nuk është pjesë e shtetit,
Dhe si I tillë, është ose egërsirë ose perëndi’’
Aristoteli

‘’E tërë e ashtuquajtura histori botërore
Nuk është gjë tjetër ,pos krijim I njriut me anë të punës’’
Karl Marksi

Teknika ‘’është rënia e parë në mëkatin e kulturës’’
Nikolaj A.Brxhajev

‘’Zoti ka vdekur;Zoti mbetet I vdekur,
Ne e kemi mbytur atë:unë dhe ju.
Në vend të tij vjen mbinjeiu’’
Fridrih Niçe


‘’Njeriu e ka krijuar fenë,e feja njeriun’’
Ludving Fojerbahu

‘’Sikur të mos egzistonte Zoti,
Ateherë qdo gjë do të kishte qenë e lejushme’’
Dostejevski

‘’Intelegjencen e karakterizon moskuptimi atyror I jetës’’
Anri Bergsoni

‘’E terë jeta është vuajtje’’
Artur Shopenhaueri

‘’Kufijtë e gjuhës sime janë kufijtë e botës sime’’.
Ludving Vitgenshtajni

‘’Corgito,ergo sum-Mendoj pra jam’’.
Rene Dekarti

‘’Gabimisht shprehen ata që thonë se egzistonë tri kohë:
E kaluara,e tashmja dhe e ardhmja.
Duket që më mirë do të kishtë qenë të thuhet kështu:
Egzistojnë tri kohë të këtilla:
Koha e tashme që ka të bejë më gjerat e kaluara,
Koha e tashme që ka të bejë më gjerat e tashme dhe
Koha e ashme që ka të bëjë më great e ardhme’’
Shën Augustini


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mendime filozofike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Shkencë & Teknologji :: Filozofi-Psikologji-Sociologji-
Kërce tek: