AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Rally Dakar 2009, fiton afrikano-jugori De Villiers

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ergys
Admin
avatar

Numri i postimeve : 91
Join date : 11/02/2009
Age : 28
Location : ne zemren e fjolles

MesazhTitulli: Rally Dakar 2009, fiton afrikano-jugori De Villiers   Sun Feb 15, 2009 2:51 am

Afrikano-jugori Zhiniel De Vijer ka fituar garen rrally te Dakarit pasi kryesoi edhe ne etapen e fundit. Ai perfundoi kete etape nga Cordoba ne Buenos Aires e gjate 227 km per 1 ore 35 minuta e 43 sekonda, 2 sekonda me shpejt se rusi Leonid Novitski.

Spanjolli Karlos Sainz mbante kryesimin e klasifikimit javen e shkuar por e humbi ate pesoi nje aksident. Ishte ky viti i pare qe garat Rally te Dakarit u spostuan ne Kili dhe Argjentine, pasi keto gara jane tradite te Afrikes, por frika nga sulmet terroriste i detyruan organizatoret te largoheshin.

Megjithate nuk arriten serish t’i shmangnin viktimat. Ne kete sezon ishte motociklisti Paskal Terri i cili u gjet i vdekur me 7 janar, ishte viktima e 26 e kesaj gare e cila ka 31 vjet histori. Pilotet britanik Pol Grin dhe Metju Herrison te dy u demtuan rende gjate nje aksidenti ne etapen e 10-te.

Kampioni i garave me motore u shpall spanjolli Mark Koma, kampion i kesaj kategori edhe ne vitin 2006. Megjithese ne etapen e fundit u rendit ne vbendin e trete, ne perfundim Koma kishte nje avantazh prej 25 minutash e 38 sekondash nga ish-kampioni Siril Despres qe u rendit i dyti ne renditjen e pergjithshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albkosova.tk/
 
Rally Dakar 2009, fiton afrikano-jugori De Villiers
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Sport :: Sporte Motorike-
Kërce tek: