AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Si Ta krijojm Nje Radio Online

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ar2yy
vip
avatar

Numri i postimeve : 55
Join date : 13/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Si Ta krijojm Nje Radio Online   Fri Feb 13, 2009 11:40 pm

1. Duhet te keni te instaluar Windows XP professional
2. Duhet te keni lidhje interneti 24 ore (broadband per mbi 100 degjues)
3. IIS Services te instaluar - nese nuk dini se si instalohet IIS Services ja nje sqarim:
Shkoni ne Start -> kliko Control Panel -> pastaj Add/Remove Programs -> ne fund Add/Remove Windows Components.
Pastaj shkoni ku shkruan "Internet Information Services" dhe klikoni "details" dhe zgjedhni "world wide web service" dhe kliko OK dhe prit te instalohet (duhet te keni cd-ne e Windows XP Professional te vendosur ne cd-room)
4. Duhet te keni IP statike
5. Duhet te keni te instaluar Winamp-in
shkojme te shkarkojme "Shoutcast Server" ne: <http://www.shoutcast.com/downloads/sc1-9-5/shoutcast-1-9-5-windows.exe>
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.
pastaj shkojme e shkarkojme "Shoutcast DJ DSP" ne: <http://www.shoutcast.com/downloads/shoutcast-dsp-1-8-2b-windows.exe>
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.
Shkojme te konfigurojme Shoutcast Serverin: kliko My Computer -> pastaj C: -> me vone Program Files -> kerko Shoutcast > dhe ne fund sc_serv.ini
sc_serv.ini e hapim me wordpad
hapet nje tekst:
e gjejme ku shkruan maxuser=32
numrin 32 e ndryshojm e bejme 100
pastaj e gjejme ku shkruan password=changeme
changeme e ndryshojme dhe beni si te doni por nuk duhet ta haroni se do na duhet me vone.
pastaj e gjejme ku shkruan portbase=8000
8000 duhet ndryshuar ne 8015
e bejme "Save" dhe i mbyllim te gjitha dritaret.
tani shkojme ne: Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) dhe e leme te hapur.
Shkojme tek winamp-i klikojme me anen e djathte diku lart
shkojme tek options -> preferences dhe hapet nje dritare pastaj shkojme tek: Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]
hapet nje dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"
shkojme tek "output":
poshte shkruan "address" dhe shkruani IP statike tuajen
tek "port" shkruani 8015
tek "password" shkruani passwordin e njejte qe e ndryshuam pak me pare
tek "encoder" zgjidhni 1
tek "reconnection timeout" shkruani 0
pastaj shkojme ne "yellowpages" dhe shkruajm sipas deshires.
shkojme tek butoni tjeter "encoder":
tek "encoder type" zgjedhim mp3 encoder
tek "encoder settings" zgjedhim 24kbps, 22.050khz, mono
shkojme tek butoni tjeter input:
ketu zgjedhim nese duam te leshojme muzike nga soundcard-i apo winampi
shkojme perseri tek "output" butoni dhe e bejme "connect"
mos harroni IP tuaj dhe passowrdin.
dhe urraa e hapet nje radio online
per ta vertetuar se a punon hapim Internet Explorerin dhe shkruani IP statike tuaj dhe porten (pershembull 65.168.255.21:8014).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.AlbKosova.TK
 
Si Ta krijojm Nje Radio Online
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Softwere :: Windows-
Kërce tek: