AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 BitTorrentBitTorrent

Shko poshtë 
AutoriMesazh
GenttoGolD
Admin
avatar

Numri i postimeve : 237
Join date : 10/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: BitTorrentBitTorrent   Sat Feb 28, 2009 3:02 pm

BitTorrent

BitTorrent është një program file sharing (P2P) paisje për shpërndarje te skedarëve e shkruar nga programuesi Bram Cohen. Me BitTorrent, skedarët ndahen në pjesë të vogla, zakonisht një çerek megabajt. Kur pjesët të jene shpërndarë tek PEERS, ato mund të ribashkohen në makinën kërkuese. Çdo peer përdorë lidhjen më të mirë deri te pjesët që i mungojnë duke ofruar në të njëjtën kohë ngarkim për pjesët që veç i ka shkarkuar. Kjo metodë ka treguar rezultat veçanërisht në tregtimin e skedarëve të mëdhenj sikur videot apo kodet burimore të softuerit. Në shkarkimin e zakonshëm, kërkesat e larta çojnë deri te “fytet e pakalueshme” për shkak të kufijve(caqeve) të serverit host. Me BitTorrent, kërkesa e lartë në fakt do të shpejtoje tejçimin pasi që më shumë “farë” (ang. seed) të dosjes së plote i ofrohen grupit. Cohen thotë që për skedar të popullarizuar BitTorrent mund të përkrahë përafërsisht një mijë herë më shumë shkarkime se HTTP.

Shpërndarja e Skedarëve
BitTorrent e zvogëlon ngarkesën e serverit,sepse përdoruesit zakonisht e shkarkojnë skedarin prej përdoruesve te tjerë e jo serverit.. Për të shpërndarë një skedar nëpërmjet BitTorrent-it, përdoruesi krijon një skedar .torrent, skedar i vogël “tregues”, i cili përmban:

* Emrin e skedarit, madhësinë, dhe hash-in e çdo blloku në skedarë (i cili ndihmon për vërtetësimin e identitetit te skedarit)
* Adresën e serverit “tracker” (qe do te diskutohet me poshte)

Skedari torrent pasatj mund te shperndahet tek perdoruesit e tjere nepermjet emailit apo duke u vendosur në nje uebsit. Pastaj hapet Klienti BitTorrent qe ju lejon perdoreuesve te tjere te lidhen për te filluar shkarkimin. Kur perdoruesit tjere e perfundojne shkarkmin, ata mund te behen farezuesit (seeders) e rinj – duke u bere keshtu edhe nje burim për skedarin në fjale. Nje pasoje e kesaj menyre është se nese te gjitha farët hiqen nga lidhja, skedari mund qe te mos ofrohet për shkarkim, edhe pse skedari torrent mund te posedohet nga ju. Shkarkimi me BitTorrent është i thjështë. Çdo person qe deshiron te shkarkoj dosjen se pari e shkarkon torrentin dhe e hape ate me ndonje program për klient BitTorrent. Skedari torrent i tregon klientit adresen e percjellsit (tracker) i cili mban një liste te perdoruesve qe po shkarkojne skedarin si dhe te gjitha vendet dhe pjeset ku ekziston skedari. Për çdo burim te arritshem, klienti konsideron cilat blloqe janë te arritshme dhe pastaj kerkon bllokun me te rralle qe nuk e ka. Kjo e shton mundesine qe peers do te kene blloqe për te shkembyer. Posa klienti te kete shkarkuar nje bllok, ai e kontrollon ate për tu siguruar se perputhet me cka skedari torrent thote se duhet te jete. Pasatj fillon te kerkoj për dike për te ia dhene ate bllok. BitTorrent ju ofron shkarkesen me te shpejte personave qe ngarkojne me se shumti, nje veti e njohur si rezistence ndaj ushujzave, pasi diskurajojn ushujzat (leechers) nga marrja e skedareve pa dhene aspak. Edhe pse BitTorrent është protokoll i mire për perdoruesit broadband, ai është me pak i efektshem për lidhjet dialup, ku nderprerjet janë te shpejta.

E ardhmja e BitTorrentit
Protokoli BitTorrent nuk ofron menyre për te indeksuar skedaret. Si rezultat, nje numer i vogel i uebsiteve i ofron shumicen e torrentave duke i shendrruar ato site në caqe te lehta për akuza gjyqsore. eXeem është nje kryqezim i BitTorrent dhe KaZzA apo sistemeve te ngjajshme, megjithese ky program do te instaloj spyware në kompjuterin tuaj.

Software

* Azureus Java BitTorrent Client [1] - Azureus ofron shkarkimin e disa torrenteve ne nje kohe, sistem rradhe/psh (ne torrente dhe skedare), start/stop te opsioneve te shperndarjes dhe hyrje(pranime) te menjehersheme te nje numri te madh informacioni për torrentin e zgjedhur.
* BitComet [2] - BitComet është nje program për Windows me mundesi për te krijuar torrente, sistem rradhe/përparësish, dhe nje sasi shume te madhe informacioni për perdoruesin. Shkruar ne C++, ky klient është shume i shpejte edhe ne kompjutera te ngadalte.
* BitLord [3] - Bazuar tek BitComet, është deri me tani i vetmi klient qe ka mundesi kerkimi torrentesh te integruar.
* BitSpirit [4] - BitSpirit është nje klient i lehte perdoruar por shume i fuqishem qe nuk ofron vetem protokollin e plote te BitTorrent por dhe shume mundesi për personalizim.
* BitTornado [5](i njohur edhe si Shadow’s Experimental Client) ka nje pamje te ngjashme me klientin origjinal por me shume mundësi te shtuara. Lejon shfaqjen ne kohe reale te lidhjeve me ’shoket’ dhe ’shperndaresit’, pushimin e nje shkarkimi, dhe rregullimin e rangut te portave. Mbështet ‘auto-resume’ (vetë-rinisje)por kjo mundësi ka probleme dhe shpesh nuk punon.
* µTorrent [6] - µTorrent është një klient shumë i pasur dhe i lehtë në platformën Windows. I programuar që të përdorë pak memorje(kujtesë) dhe me shumë pak hapësirë, ai ka pothuajse të gjitha funksionet e klientëve të tjerë të përparuar.

Burimi: Wikipedia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
BitTorrentBitTorrent
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Te mësojmë me shume :: Informatikë dhe internet-
Kërce tek: