AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Sa per zbavitje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ergys
Admin
avatar

Numri i postimeve : 91
Join date : 11/02/2009
Age : 28
Location : ne zemren e fjolles

MesazhTitulli: Sa per zbavitje   Sat Feb 28, 2009 1:52 pm

Barsaleta: Ishte njehere nastradini dhe kaloi perpara -atit te mbretit. Aty ne ballkon pa vajzen e mbretit dhe e puthi nga larg me dore. Vajza e mbretit u inatos dhe shkoi te babai dhe i tha se cfare i kish ndodhur. Mbreti theret ushtrine dhe e ndjek nastradinin nga mbrapa. Nastradini e kuptoi dhe shkon me vrap ne pyll, ndez nje zjarr dhe hipen ne nje peme. Vjen mbreti dhe e pyet; c’ben atje o nastradin? Ja ziej fasule-i tha, po pse zihen aq larg fasulet? Po dhe une, pse ta putha vajzen aq larg? Mbreti ngeli pa goje nga pergjigja e nastradinit dhe iku.

———————-

Barsaleta: Njehere hoxhe Nastradini u ngjit ne faltore, per te predikuar dhe tha: “Besimtare, a e dini se ca do t’u them?” Ata iu pergjigjen: “Jo, nuk e dime.” Atehere hoxha tha: “Kur ju nuk e dini, atehere, c’mund t’u flas?” Me keto fjale, ai zbriti nga faltorja, dhe shkoi ne punen e vet. Heren tjeter ai hipi perseri ne faltore dhe u drejtoi te njejten pyetje, njerezit iu pergjigjen: “E dime.” “Pra, perderisa ju e dini, dmth qe s’eshte nevoja qe une t’u flas?” Keshtu tha dhe perseri u largua. Besimtaret, te habitur, vendosen qe, kur hoxha te hipi prape ne faltore, t’i pergjigjen: “Disa nga ne e dine, kurse te tjeret nuk e dine.” Pasi u ngjit per here te trete ne faltore, Nastradini, sipas zakonit, iu drejtua popullit me te njejten pyetje. Pergjigja ishte: “Disa nga ne e dine, kurse te tjeret nuk e dine.” Nastradini duke mbajtur seriozitetin, tha me ze te larte: “E mrekulluesheme! Atehere, ata qe dine le tua tregojne atyre qe nuk e dine.”

———————-

Barsaleta: Ishte njehere nastradini dhe kaloi perpara pallatit te mbretit. Aty ne ballkon pa vajzen e mbretit dhe e puthi nga larg me dore. Vajza e mbretit u inatos dhe shkoi te babai dhe i tha se cfare i kish ndodhur. Mbreti theret ushtrine dhe e ndjek nastradinin nga mbrapa. Nastradini e kuptoi dhe shkon me vrap ne pyll, ndez nje zjarr dhe hipen ne nje peme. Vjen mbreti dhe e pyet; c’ben atje o nastradin? Ja ziej fasule-i tha, po pse zihen aq larg fasulet? Po dhe une, pse ta putha vajzen aq larg? Mbreti ngeli pa goje nga pergjigja e nastradinit dhe iku.

———————-

Barsaleta: Ne c’vend kemi lere Krenare dhe te dh…?
Ne Shqiperi!!!
Ku te hedhin me shume balte, dhe fajdet ti grijne parate?
Ne Shqiperi!!!
Ku jetojme aq te gezuar, xhepat bosh,deren blinduar?
Ne Shqiperi!!!
Ku ka baker,krom dhe ar po s’ka uj’as per tu lar’?
Ne Shqiperi!!!
Ku ka vlere me shume gomari, se shkencetari apo shkrimtari?
Ne Shqiperi!!!
Ku i veshin ne koke corapet dhe kallaci i lan hesapet?
Ne Shqiperi!!!
Ku ka “rend”, “paqe”, “qetesi” ku ujku per ujkun eshte njeri?
Ne Shqiperi!!!
Ku pelcet, kercet dyfeku, Ku pa djerse fitohet leku,
Ku hedh valle serbi e greku?
Ne Shqiperi!!!
Ku s’punojne hic kombinatet, Ku hajdutet po ngrene pallatet?
Ne Shqiperi!!!
Ku spiuni ben transparentin, Ku vampiret perbejn’ Parlamentin?
Ne Shqiperi!!!
Ku t’a vrasin Deputetin, Ku s’e p…Presidentin?
Ne Shqiperi!!!
Ku Qeveria ben Nastradinin, Ku sigurimi t”vjedh persekutimin?
Ne Shqiperi!!!
Ku Qeveria punon me banda, Ku na mban gjalle vec kontrabanda?
Ne Shqiperi!!!
Ku vishet gjithe populli “me trim” i botes
Me tesha t’vdekunish te gjith’Europes?
Ne Shqiperi!!!
burimi: mare nga website shqiptare me te drejten e autorit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albkosova.tk/
 
Sa per zbavitje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Bisedë & Argetim :: Argetim & Zbavitje-
Kërce tek: