AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Anonimiteti ne internet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
GenttoGolD
Admin
avatar

Numri i postimeve : 237
Join date : 10/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Anonimiteti ne internet   Mon Feb 23, 2009 9:51 pm

Anonimiteti ne internet

Nepermjet adreses se IP-se, çdo uebsit mund ti percjell levizjet tuaja nepër faqet e tij dhe te shikoj interesimet tuaja. Uebsiti mund te eksploatoj lehte vrimat e sigurise ne sistemin tuaja me ndihmen e vetm IP-se suaj dhe llojin e sistemit operativ.

Qeverite dhe organizatat mund te krijojne site me tema kontraverse për te terhequr njerez te pakujdesshem. Keto informata kane potencial te jene te rrezikshme për individet.

Menyra me e lehte për te lundruar Internetin ne anonimitet është duke perdorur server proksi (proxy). Kur adresa IP e ndonjerit prej ketyre servereve futet ne shfletuesin tuaj, ajo do te veproje si mburoja ndermjetesuese ne mes teje dhe uebsitit qe ju e deshironi. Mirepo, nuk është e lehte te vendoset nese proksi është me te vertet anonim.

Lundro ne Anonimitet
Adresa IP është karta e identifikimit ne Internet për kompjuterin tuaj. Nese nje haker e dine IP-n tende, ai/ajo mund te ju sulmoj drejtperdrejte duke skenuar kompjuterin tend për porta te hapura. Si rezulat, anonimiteti ne rrjete zakonisht bazohet ne fshehjen e adreses tende reale. Ekzistojne disa menyra për ta fshehur IP-n tende.

* Duke vendosur IP-n e njer serveri proksi ne shfletuesin tuaj (me e thjeshta, çdokush mund ta bej)
* Duke perdorur nje server proksi te bazuar ne rrjete
* Apo me softuer proksi shtese ne kompjuterin tuaj

Burimi: Wikipedia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ergys
Admin
avatar

Numri i postimeve : 91
Join date : 11/02/2009
Age : 28
Location : ne zemren e fjolles

MesazhTitulli: Re: Anonimiteti ne internet   Mon Feb 23, 2009 10:19 pm

IP Internet Protocol. eshte e pamundur qe nje kompjuter te komunikoj me nje kompjuter tjeter pa i derguar informacionin e tij , pra IP e tij . IP eshte si karta e indetitetit e kompjuterit. kompjuterat qe nuk kan internet nuk kane" karte indetiteti" ose te ashtuquajturen IP. Ne qofte se IP juaj bie pre e hackerave keni per te paur probleme te medha. IP meret shume kollaj . QE KETEJ E TUTJE KY VLEN VETEM SI INFORMACION DHE SI PARALAJMERIM PER KUJDESIN QE C DOKUSH DUHET TE TREGOJ NE MOSZBULIMIN E IP SE TIJ. KEQ PERDORIMI I KETIJ INFORMACIONO ESHTE PERGJESIA JUAJ E JO E Albkosova.TK. pra IP juaj mund te hacket kollaj nese ju dergoni nje file ose foto nepermjet msn. PO NESE JU PERDORNI PROGRAME TE TILLA SI ANONIMAYZER HACKERAT E KAN TE VESHTIRE NE DESHIFRIMIN E IP REALE TUAJEN . ANONYMAZER NDRYSHON IP TUAJ REALE. Gjithashtu nje keshille tjeter e vleshme e imja qe i drejtohet kryesisht atyre cerave te internetit qe rine me cigare ne goje gjithe naten per te ber hcking eshte qe mos te gericen shume pas site-ve qe jane me . org .com ec se ska bure nene e bure programi qe e fshen IP e tyre reale.
PS TE GJITHE JU QE NDOSHTA MERAKOSENI SE DIKUSH JU HACK IP TUAJ . NJE KESHILLE NGA MUA :
MOS U MERAKOSNI SHUME SEPSE QE TE HACK-sh NJE ip ka goxha une.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albkosova.tk/
 
Anonimiteti ne internet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Te mësojmë me shume :: Informatikë dhe internet-
Kërce tek: