AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Algoritmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
GenttoGolD
Admin
avatar

Numri i postimeve : 237
Join date : 10/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Algoritmi   Mon Feb 23, 2009 9:51 pm

Algoritmi

Algoritmi në matematike dhe informatikë, është një veprim i përcaktuar saktë për zgjidhjen e një problemi ose të një lloji të caktuar problemesh. Algoritmi mund të përkufizohet si një ecuri që lejon të fitohet një rezultat i dhënë duke ndjekur, në një renditje të përcaktuar, një tërësi hapash të thjeshtë që përkojne me veprimet e zgjedhura nga një tërësi e kufizuar. Algoritmi pra, është ecuria që krijon përgjigjen për një pyetje , çështje ose zgjidhjen e një problemi me një numër të kufizuar hapash.

Me fjalë të thjeshta, “algoritmi” është edhe një recete kuzhine, ose pjesa e librit të udhëzimeve të një makine larëse që shpjegon si programohet (paracaktohet) një larje, ose programimi i televizorit me anën e telekomandës, për t´u shuar pas një kohe të caktuar etj.

Në bazë të përkufizimeve të mësiperme, përftojmë katër vetitë themelore të algoritmit:

* Vijimi i udhëzimeve duhet të jetë i kufizuar
* Ai duhet të sjellë një përfundim
* Udhëzimet duhen të jenë të zbatueshme
* Udhëzimet nuk duhet të jenë të paqarta.

Burimi: Wikipedia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Algoritmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Te mësojmë me shume :: Informatikë dhe internet-
Kërce tek: