AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 rekorde nga libri i ginisit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mother of events
Admin
avatar

Numri i postimeve : 29
Join date : 14/02/2009
Age : 25
Location : n'mars

MesazhTitulli: rekorde nga libri i ginisit   Sun Feb 22, 2009 2:54 am

Stadioni më I madh I futbollit në botë është ‘’Marakana Municipal’’ në Rio de Zhanerio, Brazil.Kapaciteti I tij është 205.000 vende ,ndërkaq ka 155.000 ulese. Me 16 korrik 1950,ne ndeshjen ndërmjet Brazilit dhe Uruguajit për kampion të botës,në stadion kishte 199.154 shikues.

Stadioni me I madh I mbyllur në botë është ‘’Superdome’’ në Nju Orlins,Luizjana,në SHBA;
Siperfaqja 5.26ha.Ndërtimi I tij ka përfunduar me 1975 dhe ka kushtuar 173 milion dollar.Kapaciteti I tij është 97.365 ulese.

Parku me I madh argetues në botë me siperfaqe prej 11.332 ha është’’Bota e Diznit’’ në rrethet Orendzh dhe Osiola në Floriden e mesme në SHBA.
Është hapur me 1 tetor 1971 dhe në të janë investuar 400 milion dollar.Në vitin1988 janë regjistruar 22.5 milion vizitorë.

Plazhi më I madh në botë është plazhi Virgjinia në shtëtin Virgjinia të SHBA-ve.Përfshinë 44km të brigjeve të Atlantikut dhe 16 km degë të lumenjëve .
Tërë rajoni ka siperfaqe 600km, në të cilën janë të ndertua 134 hotele dhe motele.

Hapësira më e madhe në botë për panaire ndërkombetare-514.55ha gjendet në Sent Luis ,në Misisuri të SHBA-ve. Me 1904 këtu janë mbajtur lojërat Olimpike,ku kanë marrë pjesë 19.694.855 vizitorë.

Piano më e vjetër ,e cila ruhet edhe sot,e ka mbaruar Bartolome Kristofori në Firencë të Italisë më 1720, ai ishte nga Padova.Ky instrument muzikor sot ruhet në muzeun Metropoliten ne NEW YORK,SHBA.

Pianoja më e madhe koncertale në botë ka peshuar 1.25 ton dhe ka qenë e gjatë 3.55 m,kurse eshte mbaruar në firmen ‘’Chas H.Challenx Sons Lid’’,në Londer.Teli I basit ka qenë I gjatë 302 cm më forcë rezistence 30 tonësh.

Çmimi më I lartë ndonjëhere I një pianoje ka qenë 390.000dollarë të cilët I ka marrë teatri ‘’Marti Beck’’ne NEW YORK, me 26 mars 1980.E ka blere nje njeri I cili nuk di ti bie pianos.

Pianoja me e vogël në të cilën mund të luhet është modeli I markës’’Knabe’’I vitit 1990.është konstruktuar në permasat 1:8.Ka dimensionet 19.05x8.57x16.5 cm dhe e ka konstruktuar Emil J.Kost.

Instrumenti më I madh me tela që është prodhuar ndonjëhere është panteleoni me 270 tela me gjatesi 4.6 m,të cilin e ka përdorur më 1967 Zhorzh Noel.

Kitara më e madhe në të cilën luhet është 5.82m e lartë.E ka mbaruarnë vitin 1989 shoqata’’Narandera Country Music Association’’.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ergys
Admin
avatar

Numri i postimeve : 91
Join date : 11/02/2009
Age : 28
Location : ne zemren e fjolles

MesazhTitulli: Re: rekorde nga libri i ginisit   Sun Feb 22, 2009 4:32 pm

Shume thanks per informacionin mother of events.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albkosova.tk/
 
rekorde nga libri i ginisit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Info & Lajmerime :: Kuriozitete-
Kërce tek: