AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Kanceri i mëlçisë është i shërueshëm?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
GenttoGolD
Admin
avatar

Numri i postimeve : 237
Join date : 10/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Kanceri i mëlçisë është i shërueshëm?   Fri Feb 13, 2009 11:21 pm

Kanceri i mëlçisë është i shërueshëm?

Ilaçi. i cili është prezantuar në këtë kongres, është ilaçi që të sëmurëve u zgjat jetën, ndërsa është i vetmi ilaç, i cili, pas përdorimit, ka
shëruar në numër të ndjeshëm të pacientëve.
Në kongresin e madh të mbajtur në Amerikë, i dedikuar të sëmurëve nga mëlçia, ekspertët nga kjo fushë
kanë prezantuar ilaçin “Nexavar” (sorafenib). i cili ka treguar
rezultate të ndjeshme në kurimin e pacientëve që kanë shkallën e fundit
të kancerit të mëlçisë. Hepatocellular carcinoma (HCC) është njëra nga
sëmundjet më të shpeshta të rrezikshme të mëlçisë, nga e cila vdesin
rreth 90 për qind të të sëmurëve. Sipas shpeshtësisë, gjendet në vendin
e gjashtë, ndërsa është e treta sipas sektarëve të vdekjeve. Ende nuk
dihet se çka saktësisht shkakton kancerin e mëlçisë, por në mesin e
shkaktarëve të mundshëm bëjnë pjesë edhe infeksionet kronike, hepatiti
B apo cirroza. Përveç kësaj, në mesin e shkaktarëve bëjnë pjesë edhe
steroidet. Simptomat e mundshme që mund të tregojnë për këto sëmundje
të rrezikshme janë humbja e përnjëhershme e peshës, humbja e oreksit,
dhimbje e madhe nën brinjë, ngjyra e verdhë e gjelbër rreth syve dhe
rraskapitja e shpejtë. Ilaçi, i cili është prezantuar në këtë kongres,
është ilaçi që të sëmurëve u zgjat jetën, ndërsa është i vetmi ilaç, i
cili, pas përdorimit, ka shëruar në numër të ndjeshëm të pacientëve.
Ilaçin e kanë pranuar Komisioni Evropian dhe Shoqata Amerikane për
Ushqim dhe Medikamente.


Me respekt,GenttoGolD
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kanceri i mëlçisë është i shërueshëm?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Te mësojmë me shume :: Mjekësi-
Kërce tek: