AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Komanda te rendesishme per Windows XP

Shko poshtë 
AutoriMesazh
GenttoGolD
Admin
avatar

Numri i postimeve : 237
Join date : 10/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Komanda te rendesishme per Windows XP   Thu Feb 19, 2009 12:43 pm

Ja disa Trika nen Win XP te cilat mund tuj ndihmojn ndonjehere

Deaktivimi i ToolTips "BalloonTips" ne Windows

Gati apo po thuaj se ne te gjith siperfaqene e Wet Windowsi treogn
(shfaq) Tool Tips posa ta mbajm Mausin permbi je objekt apo nje dokument.
Opcion i cili ne fillim duket te jet shum ndihmus apo informativ,
shum shpejt do na shkoj ne nerva. Ekziston mundesia qe ata balloon tips
ti ndalim (deaktivojm)

Duke ber nje modifikim ne registrin:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced
pra shiqojm dhe gjejm Vleren DWORD "EnableBalloonTips" dhe nga "1" e kthejm ne "0"
duke dopellklikuar mbi te.

================================================== ==================================

Rrjeshtat Komandues apo (Kommandat) dhe Kombinacioni i Tastteve


Nese ju intereson se cilat Commanda dhe kombinime te tasteve
ekzistojn ne Windows, kete mundeni thjesht ta shpalosni me nje link te thjesht
siq eshte: hh.exe ms-its:C:\WINDOWS\Help\ntcmds.chm::/ntcmds.htm
pra shkoni ne Start pastaj Run dhe futni kete link dhe pastaj kliko ne OK
Do ju hapet Dritarje me krejt Domethenjet e Commandave dhe Kombinimeve te Tasteve


================================================== ===================================


Ndryshimi i Perdoruesit(users) dhe Firmes


Windowsi Ruan (Save) Informacionet te cilat jipen gjat instalimmit, ne Registry.
Gjithashtu me siguri se keni pa edhe ju qe shumica e programeve gjat instalimit
gjejn Emrin si dhe firmen e perdoruesit i cili ka eshet Admin apo edhe normal user
dhe shfaqin autamatikisht gjat procesit te instalimit, kjo eshte shkaku se ato
lexojn keto informacione nga Registry.
Per ti ndryshuar keto informacione shkojm thjesht ne:

HKEY_LOKAL_MACHINE\SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion

dhe ndryshojm ato sipas deshire ne registrin "RegistredUser" dhe "RegistredOganization"


================================================== ====================================

Deaktivimi i Picture View dhe Fax i windowsit

Keni pare edhe ju se nese kyqim nje USB Memory i cili permban Foto hapet atoamatikisht
Windows Picture View, me gjithse ne nuk deshirojm ati it shpalosim me kete tool.
Per ta deaktivuar kete funkcion mund te perdorim thjesht kete Komand:

Shkojm ne Start-- Run dhe shenojm kete komandë : regsvr32 /u shimgvw.dll

Po nese deshirojm qe prap kete opcion ta Aktivojm veprojm prap:
Start-- Run dhe shenojm kete: regsvr32 shimgvw.dll

================================================== =====================================

Si ta ndalim Burn Funktion e integruar ( Funkcionin e Djegjes "Ingjisimit" te CD) te Windowsit

Nese ju perdorni nje Software per Djegjen e CD-ve siq jan Neore apo WinOnCd, kemi mundesin
qe Funkcionin e Integruar te Windowsit (intern BurnFunction) ta deaktivizojm.
Kjo behet ne kete menyr:

Skojm ne Qelsin Register: HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies \Explorer
Dhe aty krijojm nje DWord-Vler me emrin "NoCDBurning", dhe duhet tja fusim vleren "1"
Me kete pun Windows intern BurnFunction eshte e deakzivuar qe nga Startimi tjeter i windowsit.


================================================== ======================================


ClearType-Font , gjat Wimdows Booting (login)

Ne Desktopet LCD (Ekranet LCD) shkrimi me opcionin ClearType-Font eshte shum me i mir dhe me i lexueshem
megjthate gjat Windows Boot, nuk eshte ne dispozicion.
Kete mund ta ndryshojm duke modifikuar Registry.
HKEY_USER\ .DEFAULT \ Control Panel \ Desktop
Ne kete register duhet vlera e "FontSmoothingType" te ndrrohet ne "2"
dhe gjod gje kryhet Wink

================================================== =======================================

Si mund ta ruajm DFÜ-Connection (lidhjen) gjat nderrimit te Userit.


Normalisht nese Useri ne Windows Account nderrohet, pra beht logout,
ateher qe edhe DFÜ-Lidhja shkeputet.
Per ta ruajtur kete lidhje bejm prap nje modifikim te Registrave:
HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \ Winlogon
Rrjeshti me kete emer "KeepRasConnections" ja fusim vleren "1"
Shpjegim: nese ky rrjesht: "KeepRasConnections" nuk ekziston ateher duhet
krijuar kete register me kete emer "KeepRasConnections" dhe pastaj i futet vlera "1"


================================================== =======================================

DirectX 9: Windows-Logo-Test


Shpesh ju ndodh qe gjat instalimit te ndonje softwari qe tju shfaqe kjo info dhe qe keshtu
Windowsi nuk ju lejon ta instaloni ate program me tutje.
Apo ju lajmerohet nje keso lloj info psh: " kjo file apo dokument nuk mund te kopjohet!!"
Ateher duhet vepruar : Start-- Control Panel--Manager--Service dhe startojm servisin,
pasi hapet ky i fundit shiqojm se ku gjendet "Cryptografservice" dhe rregullojm ne opcionin "Auto"

Deaktivimi i keti info (bllokimi) Windows-Logo-Test

Klikojm me te djatht ne My Computer pastaj ne properties (vetitë) pastaj Registerkarten "Hardware"
pastaj ne "Driver Signature" dhe aktivojm opcionin "Ignore"
pastaj kete Akcion e ruajm si standard.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Komanda te rendesishme per Windows XP
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Softwere :: Windows-
Kërce tek: