AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Origjina e fjales Kosovë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
GenttoGolD
Admin
avatar

Numri i postimeve : 237
Join date : 10/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Origjina e fjales Kosovë   Mon Feb 16, 2009 2:38 pm

Fjala "Kosovë" rrjedh nga fjala shqipe me të cilen përkufizohet një pjesë e tokave ilire që gjendeshin nën provicen romake Dardania.

Përndryshe kjo ishte një temë serioze e viteve 1985 - 1987 në mes të intelektualve shqiptar dhe serb që kryesisht nxitej nga motivet politike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Origjina e fjales Kosovë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Çështja kombëtare :: Çështja kombëtare-
Kërce tek: