AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Poezi për Pavarësinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
GenttoGolD
Admin
avatar

Numri i postimeve : 237
Join date : 10/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Poezi për Pavarësinë   Sun Feb 15, 2009 1:11 pm

Poezi për Pavarësinë

Pavarsia na erdhi

Po gëzohet plaku
Gëzohet fëmija,
E zhgënjyer mbeti
Shtriga plak Serbia.

Feston kombi ynë
feston shqiptaria,
pas shum shekuj pritje
na erdhi Pavarsia.

Krenohu me bijt e tu
O’Kosovë heroine
bijt e tu më të mirë
të bënë sot të lirë.

Sa trima na vdiqën
të tjerët na i vranë,
që të jeshë krenare
Ata dëshmorë ranë.

Dëshmorë ra
burërisht më i pari,
trim mbi trima
Adem Jashari.

E gjithë bota pyesnin
ga e muar frymëzimin
mos harioni shokë
Isa Boletinin.

Bajram Curi plaku
Shotën trimëreshë,
për krah sajë ...
_______________
Ku i duheshin Atdheut,
Atje shkuan..
Deri ne fund qendruan
Që të shpëtojne jetë
U betuan...
Se veç vdekja
I ndalon..
Nga Dollogozhda,N'dollogozhdë
Shkuat dhe erdhet me liri
Dhe sot po gzoheni me PAVARSI!
Fjalet janë të pakta
Se Nuriu dhe Shkelzimi
I dha force dhe drite Kosoves
Që sot të gëzoj
"PAVARSIN"
Me vuatje dhe dhimbje
Askush nuk e din
Se sa vleni ju
Qe i dhat shpirt SHQIPTARIS
Kosova sot po feston
Sot feston dhe Dollogozhda
Sepse ju jeni ata te cilet
U niset dhe erdhet me fitore dhe Pavarsi!
_________________________________
Sikur femija qe qane per Nënën
Po qan Prishtina per Tiranen
I qon tala Shkupit e Ulqinit
Ka ardhur dita e Bashkimit

Poezi per Ribashkim te shpejt... Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
GenttoGolD
Admin
avatar

Numri i postimeve : 237
Join date : 10/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Re: Poezi për Pavarësinë   Sun Feb 15, 2009 1:18 pm

Qe edhe nje foto montazh për Pavarësinë by GenttoGolD

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi për Pavarësinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Bisedë & Argetim :: Poezi-
Kërce tek: