AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 kuriozitete te shkurtera

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ergys
Admin
avatar

Numri i postimeve : 91
Join date : 11/02/2009
Age : 27
Location : ne zemren e fjolles

MesazhTitulli: kuriozitete te shkurtera   Sun Feb 15, 2009 4:18 am

1. Rekordet e zogut mize (kolibrit). Veza eshte e thjeshte 10mm dhe peshon 0.35g. Perplas krahet 50 here ne sekonde.Zemra e tij rreh 1000 here ne minute.Peshon 5g dhe konsumon 4-8g nektar ne dite. 2. Peshku gjarper prodhon energji elektrike me tension 650 volt. 3. Lakuriqi i nates leshon nga goja 200 ultratinguj ne sekonde, me te cilat orientohet. 4. Balena e Groenlandes me gjatesi 30m peshon 150 ton. 5. Epidemia gripale e vitit 1918 shkaktoi vdekjen e 40 milione njerezve. 6. Ne 1mm3 uje te ndotur ka disa milion baktere. 7. Domatja quhet depozite vitaminash, sidomos vitamin A. 8. Mimoza e turpshme ose “lulja mos me prek” pas nje prekje te lehte brenda 2-3 sekondave gjetheza ngrihet lart, paloset e mbyllet. 9. Soba me gaz e perdorur mese dy ore, leshon lende helmuese me shume se 20 cigare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albkosova.tk/
 
kuriozitete te shkurtera
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Info & Lajmerime :: Kuriozitete-
Kërce tek: