AlbKosova Forum

www.VetemSport.TK
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Dicka mbi dashurine

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ar2yy
vip
avatar

Numri i postimeve : 55
Join date : 13/02/2009
Location : Kosovë/Drenas

MesazhTitulli: Dicka mbi dashurine   Fri Feb 13, 2009 10:45 pm

Dicka mbi dashurine


Dashuria qe na mban te lumtur dhe me nje shprese me shum per te jetuar dhe shijuar jeten

Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet.
Finlandeze.


Barra e madhe mund për deve, dashuria e madhe mund për zemër.
Mongoleze


Dhuratë e mirë nga i dashuri është edhe një tufë bari.
Azerbejxhane


Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria.
Angleze


Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.
Italiane


Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane


Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze


Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze


Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze


Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe


Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane


Bukuria është premtim i fatit.
StendaliTë bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi


Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi


Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri


Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki


Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti


Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte


Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari


Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri


Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe


Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi


Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti


Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
ShopenhaueriQeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi


Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali


Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri


Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane


Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli


Të bukurve çdo gjë u falet.
Boigny


Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu


Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane


Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri


Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.
Hygo


Nga të gjithë budallallëqet që bën një vajzë, më i madhi është dashuria e saj e parë.
Kocebu


Njeriu ka shumë dashuri të mëdha e të vogla në jetë, por ka vetëm një dashuri të parë.
Dostojevski


Në dashurinë e parë gruaja do dashnorin, në të tjerat do dashurinë.
La Roshfitko
Ai që të detyron të qash, ai edhe të do.
Shqipe


Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s'ka asnjë shije.
S.Frashëri


Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa


-Pse dashuron?
-Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s'e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.
Qosja


Dashuria dyshon dhe beson me të njëjtën forcë.
Xoxa


Të dashurosh do të thotë të robërohesh nga vetvetja.
Spasse


Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.
Petrarka


Dashuria është iluzion.
Uajldi


Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.
Tomaseu


Në dashuri nuk është rritur askush.
Eemarku


Dashuria dhe fati ndërlidhen kështu që k'ush është imun në dashuri, imun është edhe në fat.
Sheli


Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.
Bjernsoni


Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
De Stali


Në dashuri është e mundur të falësh shumëçka, por jo edhe të harrosh.
Shamfori


Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
Aligieri


Dashuria ushqehet me shpresë.
Lao Ce


Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë 5 vonë.
Sagani


Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
Kocebu


Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të
dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin,
favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
Polaku


Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
Tileri


Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
Sandi


Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të
dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar
është e marrë.
Kanti


Dashuria fitohet me dashuri.
SpanjolleO zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:"Kam dashuruar".
Tagora


Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
Lagerlefi


Derisa dashuria është e verbër, s'ka arsye për ndarje.
Z.Lençi


Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
Hajsi


Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
Çehovi


Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
Zheraldi


Kam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
Ashardi


Dashuria është një lindje e re.
Gjermane


Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
Volteri


S'është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
Rumune


Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
Shamfori


Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
QosjaPër dashnorin s'ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
S.Frashëri


S'ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
Gëte


Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
Ruso


Dashuria është një ngjarje botërore, por private.
Polgari


Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
Gabori


Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
Habe


Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
Heminguei


Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
Fleçeri


Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
Rumi[center]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.AlbKosova.TK
 
Dicka mbi dashurine
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
AlbKosova Forum :: Bisedë & Argetim :: Dashuria-
Kërce tek: